Blog – Známe vítěze! Na saponiny poráží Korea Ameriku 34:14

Známe vítěze! Na saponiny poráží Korea Ameriku 34:14

O saponinech a ginsenosidech jsme sice už psali, rozhodně ale neuškodí, když připomene základní fakta:

  • Korejský červený ženšen obsahuje 34 druhů saponinů.
  • Čínský ženšen tvoří 15 druhů.
  • V americkém ženšenu vědci objevili 14 druhů.
  • Japonský ženšen obsahuje pouhých 8 druhů saponinů.

Chybí vám ve výčtu sibiřský ženšen? Nemá tam co dělat, protože rostlina Eleutherococcus senticosus je s rodem Panax pouze příbuzná. Hlavními léčivými látkami jsou v jejím případě eleuterosidy.

Rozdíl okem nepoznáte

Když vedle sebe položíte rostliny amerického a korejského ženšenu, patrně je nerozeznáte. Obě vypadají stejně, asijská odrůda ale roste v teplejším prostředí, takže je větší. Skutečné rozdíly ale vyniknou teprve v laboratoři.

Týkají se totiž saponinů a konkrétně ginsenosidů. Látku obsahují oba druhy ženšenu, velmi se ale liší jejich konkrétní složení. Zatímco americký ženšen (Panax quinquefolius) je bohatý na skupinu Rb1 ginsenosidů, v korejském (Panax ginseng) převládá obsah Rg1.

Jedno písmenko přitom znamená hodně. Americký ženšen má chladivé a uklidňující účinky, korejský hřejivé a povzbuzující. Preferujete-li terminologii východní medicíny, je americký ženšen spíše jin, kdežto korejský jejangová potravina.

Ženšen za 4 miliony korun

Nejvyšší obsah léčivých látek má divoce rostoucí ženšen, hned z několika důvodů je ale jeho sbírání problematické. Aby kořen ženšenu obsahoval dostatek saponinů, sklízí se až po pěti či šesti letech. Tuto dobu je ale v přírodě těžké zaručit.

Tím spíš, že divoký ženšen roste na příkrých svazích těžko dostupných korejských hor. S náročným sběrem samozřejmě souvisí i cena, která se může vyšplhat až na 200 tisíc amerických dolarů. Zejména bohatí Číňané tuto cenu ale rádi zaplatí, protože jim kvalitní korejský ženšen zaručí vitalituposílení imunitypotenci adlouhý život.

PŘEJÍT DO OBCHODU

Úřad KFDA (Korean Food and Drug Administration) registruje tyto prokazatelné účinky ženšenu:

Dlouhodobé užívání korejského ženšenu má pozitivní vliv na centrální nervový systém, játra, žaludek, plíce, oběhový systém i psychiku. Udržuje hladinu cholesterolu v normě, snižuje zvýšenou hladinu cukru v krvi a řeší nedostatek energie.