O saponinech a ginsenosidech jsme sice už psali, rozhodně ale neuškodí, když připomene základní fakta:
- Korejský červený ženšen obsahuje 34 druhů saponinů.
- Čínský ženšen tvoří 15 druhů.
- V americkém ženšenu vědci objevili 14 druhů.
- Japonský ženšen obsahuje pouhých 8 druhů saponinů.
Chybí vám ve výčtu sibiřský ženšen? Nemá tam co dělat, protože rostlina Eleutherococcus senticosus je s rodem Panax pouze příbuzná. Hlavními léčivými látkami jsou v jejím případě eleuterosidy.
Rozdíl okem nepoznáte
Když vedle sebe položíte rostliny amerického a korejského ženšenu, patrně je nerozeznáte. Obě vypadají stejně, asijská odrůda ale roste v teplejším prostředí, takže je větší. Skutečné rozdíly ale vyniknou teprve v laboratoři.
Týkají se totiž saponinů a konkrétně ginsenosidů. Látku obsahují oba druhy ženšenu, velmi se ale liší jejich konkrétní složení. Zatímco americký ženšen (Panax quinquefolius) je bohatý na skupinu Rb1 ginsenosidů, v korejském (Panax ginseng) převládá obsah Rg1.
Jedno písmenko přitom znamená hodně. Americký ženšen má chladivé a uklidňující účinky, korejský hřejivé a povzbuzující. Preferujete-li terminologii východní medicíny, je americký ženšen spíše jin, kdežto korejský jejangová potravina.
Ženšen za 4 miliony korun
Nejvyšší obsah léčivých látek má divoce rostoucí ženšen, hned z několika důvodů je ale jeho sbírání problematické. Aby kořen ženšenu obsahoval dostatek saponinů, sklízí se až po pěti či šesti letech. Tuto dobu je ale v přírodě těžké zaručit.
Tím spíš, že divoký ženšen roste na příkrých svazích těžko dostupných korejských hor. S náročným sběrem samozřejmě souvisí i cena, která se může vyšplhat až na 200 tisíc amerických dolarů. Zejména bohatí Číňané tuto cenu ale rádi zaplatí, protože jim kvalitní korejský ženšen zaručí vitalitu, posílení imunity, potenci adlouhý život.