O ženšenu

Získejte ZDARMA e-knihu o ženšenu

E-book o ženšenu

Obsahové látky

Ženšen pravý obsahuje celou paletu účinných látek. Mezi farmakologicky podstatné složky náležejí zejména saponiny, antioxidanty, polysacharidy a peptidy. Výzkum obsahových látek započal již v roce 1854, kdy byl ze ženšenu izolován první glykosid a pojmenován panaquilon. V roce 1906 pak byl izolován první saponin, panaxin. Od této doby bylo již ze ženšenu izolováno více než 70 různých saponinů. Ty bývají hromadně označovány jako ginsenosidy, případně panaxosidy. Ze zásadních antioxidantů se v ženšenu nacházejí zejména maltol, kyselina salicylová a kyselina vanilová. Z kořene ženšenu pravého byl izolován kyselý polysacharid ginsan, u nějž byl mj. prokázán výrazný stimulující vliv na imunitní systém.

Účinky ženšenu

Působení ženšenu na lidský organismus je velmi komplexní. Výsledky odborných studií, kterých bylo již publikováno velké množství (v rešerši z roku 2009 je jich uváděno 411), prokázaly působení na oběhový systém, na centrální nervovou soustavu, na soustavu žláz s vnitřní sekrecí nebo imunitní systém. Adaptogenní efekt ženšenu je přisuzován změnám v absorpci kyslíku tkáněmi a přechodné změně v metabolismu cukrů a tuků. Výzkumy také poukázaly na to, že po užívání ženšenu se u mužů zlepšily sexuální funkce podobně jako při používání viagry.

Moderní odborníci čínské bylinné léčby podporují dávná doporučení týkající se denního používání ženšenu pro dosažení obnovy a udržení si zdraví, stejně jako pro dosažení dlouhověkosti.Glykozidy působí na nadledvinky, pomáhají zabraňovat hypertrofii nadledvinek a nadměrné tvorbě kortikosteroidů, které se tvoří v nadledvinkách při stresu (fyzickém, chemickém nebo biologickém).

Studie v Číně ukazují, že ginsenosidy zvyšují syntézu proteinů a ajtivitu neurotransmiterů v mozku. Ženšen se užívá pro zlepšení paměti a pro posilnění koncentrace a kognitivních procesů, které mohou být snížené nedostatećným prokrvením mozku.

Ženšen pomáhá tělu bojovat proti virusovým infekcím a toxinům z vnějšího prostředí.

Má specifický vliv na centrální nervový systém, na funkci jater, plic, na oběhový systém a napomáhá růstu buněk stejně jako vlasových kořínků. Výskum na zvířatech prokázal, že ženšenový extrakt stimuluje tvorbu interferonů, zvyšuje tvorbu přirozených "ochránců" (NK buněk), snižuje cholesterol a snižuje také hladinu triglyceridů. Zvyšuje hladinu estrogenů v krvi u žen a pomáhá při problémech v menopauze.

Ženšen je vysoce ceněný pro svoji povzbuzující schopnost v sexualitě člověka. Zvyšuje koncentraci pohlavních hormonů a zesilňuje sexuální reaktivitu podáváním v přiměřených dávkách. Patří mezi nejdůležitější rostliny využívané při léčbě poruch sexuality v tradiční čínské medicíně, patří také mezi nejsilnější afrodiziaka. Zlepšuje koncentraci. Brání vyčerpání. Ženšen posiluje bdělost a nepůsobí jako stimulující látky typu kofeinu nebo amfletaminů. Na rozdíl od těchto látek nezpůsobuje excitaci - vzrušivost (nervozitu) a nenarušuje spánek. Naopak je využívaný v mnoha léčivech sloužících pro zlepšení kvality spánku. Zlepšuje syntézu proteinů a nukleových kyselin.

Diabetes Mellitus : Z Korejského ženšenu byla izolována složka, která při testování na zvířatech vykazovala učínek při snižování zvýšené hladiny cukru v krvi a která stimulovala uvolnéní inzulínu.Můžeme tak dosáhnout nižší hladiny cukru v krvi při cukrovce a tím snížit také dávku inzulínu, kterou musí diabetik užívat. Na základě klinické studie v nemocnici se dosáhlo zlepšení při potížích diabetiků jako závratě, bolesti svalů a hrudníku, žízeň, pocit únavy, pocit tlaku v hlavě.

Nádorová onemocnění : Složka ženšenu - Prositol má protinádorový účinek u chirurgicky ošetřených pacientů s metastázemi do lymfatických uzlin. (Yun - 1990)Ženšen zvyšuje obranyschopnost aktivováním enzymatických procesů u pacientů s nádorovým onemocněním. (Terapiewoche 1997) a může účinně stimulovat zotavování se pacientů po radiologické léčbě (Takeda)Tenbayašiho studie říká, že u 26letého pacienta s chronickou myelocytovou leukémií se klinické symptomy ztratily a laboratorní hodnoty se normalizovaly až na počet leukocytů a LDH (lactate deghydrogenasa). Pacient neměl potíže se sráženslivostí krve a nepociťoval únavu. Tato zlepšení projevů leukémie byla připisována zvýšené odolnosti pacienta.(Tenbayashi)Byly uskutečněny studie pro zhodnocení účinků ženšenu při zpomalování průběhu onkologických onemocnění, nebo možné prevence vývoje zhoubného onemocnění, které vzniká působením chemických karcinogenů (látek způsobujících rakovinu). Experimenty in vitro prokázaly dva efekty působení ženšenu. Jednak došlo k zabránění proliferace lymfocytů a jednak mírně vzrostla tvorba interferonů. (Jie)Tato studie ukazuje že proliferace lidské RCC (rakovina ledvinových buněk) se blokuje v tuku rozpustými složkami Panax ženšenu, a to mechanismem blokování buňkového cyklu ve fázi přechodu G1 na fázi S (během fáze S jsou synteticky důležité prvky pro dělení buněk - proteiny, DNA). (Sohn)Yun a Choi (Young 1995) našli nižší výskyt malignit typu: rakovina plic, jater, hlavy a krku u lidí, kteří užívali extrakt nebo ženšený pudr v porovnání s lidmi, kteří konzumovali čerstvý ženšen nebo ženšeový čaj Korejský ženšen má překvapující účinky na aktivaci buněk, které mají schopnost ničit rakovinové buňky (na základě výsledku podávání ženšenu v trvání jednoho roku potkanovi s rakovinou plic)

Arterioskleróza a Vysoký krevní tlak : Korejský ženšen nejen snižuje vysokou hladinu cholesterolu v krvi pomocí aktivace různých enzymů působících při metabolismu tuků, ale zabraňuje formování ateromu jako následku nadbytku tuku a hromadění lipidů na stěnách cév (z testu na zajících). Korjeksý ženšen napomáhá metabolismu tuků a zabraňuje arterioskleróze (z klinického testu v nemocnici kde se podávaly ženšenové kapsle 31 mužským a ženským pacientům). Užívání Korejského ženšenu snižuje hladinu cholesterolu, triglyceridů a snižuje přilnavost krevních destiček v krvi, zvyšuje hladinu HDL proteinu (z klinického testu v nemocnici kde se podával Korejský ženšen 67 pacientům trpícím na hypoglykémii).

Játra : Korejský ženšen byl podáván potkanům, kteří měli operačně odstraněné 2/3 jater, míra regenerace jater byla o více než 34% vyšší v porovnání s potkany, kterým nebyl ženšen podáván. Korejský ženšen redukuje odumírání jaterních bunék po otravě jedovatými látkami jako karbon tetrachlorid a fenacetín.

Onemocnění žaludku : Korejský ženšen potlačuje tvorbu žaludečních vředů jako následku obnovené cirkulace krve v membráně žaludeční sliznice (z testu kde se podával extrakt ženšenu samcům koček s experimentálně způsobeným žaludečním vředem).

Na kocovinu : Dávkování ženšenových saponinů zvyšuje aktivitu různých enzymů zúčastňujících se metabolismu alkoholu. Bylo to potvrzeno eletronovým mikroskopem, přičemž se prokázalo, že úroveň poškození jater u potkanů kteří dostávali ženśen zároveň s alkoholem po dobu 10 dní nyla mnohem nižší než u potkanů kteří dostávali jen alkohol. Korejský ženšen urychluje degradaci alkoholu v těke (z klinických testů).

Únava a stres : Korejský ženšen ma tonizující efekt. Napomáhá obranyschopnosti organismu, zvyšuje jeho odolnost vůči škodlivým podmínkám prostředí (Ruská studie). Korejský ženšen urychluje uvolňování protistresových hormonů a tím projevuje protistresový účinek. Korejský ženšen zabraňuje snížení fyzického výkonu, který vzniká jako následek kumulace stresu (test na myších). Stárnutí : Nesaponinové složky Korejského ženšenu potlačují škodlivé účinky volných kyslíkových radikalů (O2, H2O2, OH, 102), které mají za následek degeneraci tkání.

Činnost mozku: Korejský ženšen zvyšuje činnosti mozku a udržuje psychickou stabilitu - a to selektivní kontrolou mozkových mechanismů, stimulace a uklidnění Protopanaxadiol saponin : uklidnění aktivity CNS Protopanaxatriol sanonin : stimulace aktivity CNS Ginsegosidy Rg1 a Rb1 působí preventivně na zpomalování sexuální aktivity a snižování schopnosti učení se u zvířat trpících neustálým stresem (test na myších) Krevní oběh Srdce u zvířat, která dostávala ženšen, prokazovalo delší kontrakce. (test na potkanech) Korejský ženšen napomáhá uzdravení pacientů trpících na arteriosklerózu, diabetes, nízký krevní tlak , cirhozu jater bez jakýchkoliv vedlejších účinků - což má za následek spokojenost pacientů kvůli zbavení se symptomů jako bolest hlavy, poit těžké hlavy, plynatost, pocity chladných končetin, nechutenství, závratí, bolesti svalů a kloubů.

Imunní systém : Korejský ženšen podporuje imunní systém (ze studie, kde se podávali ženśenové saponiny po předcházejím potlačení funkcí retikuloendoteliálního systému, který má významnou funkci v imunním systému organismu).

Zotavení se z anémie ( chudokrevnosti ) : Korejský ženšen efektivně léčí hypochromní anémii a anémii po gastrektomii (na základě klinického testu). Korejský ženšen napomáhá vyléčení pacientů s anemickými příznaky, které jsou spojené s nemocemi jater, žaludku, s cukrovkou a tuberkulózou. Je účinné také při anémii a revmatických onemocněních, nebo stařecké anémii (na základě klinických testů). Radiace : Korejský ženšen pomáhá v regeneraci kostní dřeně poškozené radiací (na základě japonské studie). Korejský ženšen stumuluje obnovu po radiačním zranění (z testů na zvířatech)

Zachování homeostázy v těle : Korejský ženšen působí na kontrolní mechanismy organismu a má adoptogenní vlastnosti, které zachovávají homeostázi fyziologických funkcí.

Korejský ženšen obsahuje různé aktivní prvky

Hlavními složkami Korejského ženšenu jsou: uhlohydráty jako např. škrob a polysacharidy, panaxatriol, panaxadiol, panoquilon, panazin, ginsenin, protopanaxadiol, panacene, glokózu, fruktózu, kyselinu nikotínovou, riboflavin, tiamin a celulózu (60-70%). Obsahuje dále množství jiných složek, které ochraňují játra a dále kyselé peptidy, které mají podobnou povahu jako inzulín. Korejský ženšen má zásadnější fyziologiské účinky v porovnání s americkým, neboť obsahuje více nesaponinových složek. Léčivé složky Korejského ženšenu Červený ženšen Bílý ženšen Barva Světle červeno hnědá až kaštanově hnědá Mléčně bílá až světle žlutá Saponin Obsahuje ginsenosidy - Rg (20R), Rg (20S) Obshauje malonyl-ginsenosid-Rd, Rb, Rc, a Rd. Malonyl ginsenosidy jsou rozpustné ve vodě, nestabilní v teple, a měnící se na ginsenosidy teplom mezi 60 ~ 70° během procesu sušení. Kyselé Poly-sacharidy 7 ~ 8 % 2 ~ 3 % Škrob Želatinizovaný škrob Nezměněný škrob Enzymy Všechny neaktivní Většinou aktivnï (cf:α-amylase, invertase) Polyacetylén - složky 0.6 ~ 1.0 mg/g 0.1 ~ 0.2 mg/g Melanoidin pigment Melanoidin pigment o něco větší molekulární velikosti než bílý ženšen Obsahuje maltol který má antioxidační účinky Obsahuje víc přirozených pigmentů než melanoidinový pigment Aktivity odvádění vodíku Vysoké Nízké Inhibice agregace krevních destiček (zabraňuje sráženlivosti krve) Vysoká Nízká Ženšenové saponiny, známé rovněž jako hlavní účinná látka korejského ženšenu, se nazývají ginsenosidy. V porovnání se saponiny z jiných rostlin mají velmi odlišnou chemickou strukturu. V Korejském ženšenu bylo identifikováno na 30 různých saponinů. Na základě jejich chemické struktury 19,10 a 1 jsou saponinové složky klasifikovány do tří skupin: protopanaxadiol (PD), protopanaxatriol (Pt) a oleanane.Celkový počet saponinových složek v Korejském ženšenu je 30 a to je mnohem víc než v Americkém ženšenu, kde jich je 14 a více než v Čínském ženšenu, kde jich je 15.

Historie

Ženšen pravý zastává významnou roli v lidové medicíně zejména v Číně, Japonsku a Koreji. V čínské knize o bylinách, pocházející z 1. století před naším letopočtem, je ženšen zmiňován jako bylina podporující 5 vnitřních orgánů, tišící nervy, zklidňující mysl, zastavující křeče, vyhánějící zlé duchy, čistící zrak a zlepšující paměť. Ženšen byl v historii mnohokrát opěvován a představa o jeho účinnosti dosáhla téměř mýtických rozměrů. Po dlouhá staletí bylo jeho pěstování a sklizeň v Číně výsadou pouze panovníka a oblasti kde se vyskytoval byly běžným lidem uzavřeny. Místní obyvatelé často riskovali život aby ženšen získali, ať již pro svoji potřebu nebo na obchod. Do Evropy jej poprvé přivezl ve 13. století Marco Polo, po dlouhý čas však byl dostupný pouze aristokracii.

Úřad KFDA (Korean Food and Drug Administration) registruje tyto prokazatelné účinky ženšenu:

Dlouhodobé užívání korejského ženšenu má pozitivní vliv na centrální nervový systém, játra, žaludek, plíce, oběhový systém i psychiku. Udržuje hladinu cholesterolu v normě, snižuje zvýšenou hladinu cukru v krvi a řeší nedostatek energie.