Blog – Chřipkový vir vydrží v místnosti až 48 hodin. Víme, jak nemoc zneškodnit

Tisíce nemocných lidí a zákaz návštěv v nemocnicích. Chřipková epidemie loni na přelomu ledna a února zasáhla celé Česko. Poradíme, co dělat, abyste letos mezi nemocnými nebyli i vy.

První, co vás napadne, je asi očkování. Pokud už však začíná epidemie, je na něj pozdě. Navíc v Česku není příliš oblíbené, očkovat se nechává přibližně jen 5 - 7 % lidí.

Vakcíny totiž nejsou moc spolehlivé. Například loni server iDNES.cz informoval o tom, že vir chřipky tak zmutoval, že se účinnost očkování snížila zhruba o 50 %.

Ženšen chřipku nepustí ke slovu

Navíc panuje podezření, že očkování má nepříznivé vedlejší účinky a tak se mnoho lidí obrací k přírodní medicíně. Ženšen má jako rostlinný “superlék” v prevenci chřipky důležitou roli. Saponiny obsažené v korejském ženšenu dokáží tak posílit imunitu, že když vdechnete kapénky chřipky, tělo si s nimi poradí.

Ženšen však není jednorázový chemický zázrak, který chřipku zažene jako mávnutím kouzelné hůlky. Stejně jako ostatní přírodní látky má pozvolnější účinky, a proto je nutné užívat ho dlouhodobě.

Někomu by se mohl zdát kvalitní korejský ženšen drahý. Pravdou však je, že se investice do prevence vyplatí. Když doma ležíte s chřipkou, za týden přijdete na ušlé mzdě a dalších výdajích přibližně o 5 000 Kč.

Pozor na kapénky s infekcí

Kromě toho, že posílíte imunitu, je dobré zbytečně se infekci nevystavovat. Chřipka se šíří kapénkovou infekcí a v místnosti může vydržet až 2 dny. Proto odložte třeba návštěvy nákupních center a dalších míst, kde je hodně lidí - je pravděpodobné, že někdo z kolemjdoucích je nakažený.

Jestliže máte možnost pracovat z domu, domluvte si na několik dní home office. Právě kolegové, kteří chodí se začínající nemocí do práce, jsou dalším častým zdrojem nákazy.

Pokud žijete v domácnosti s nemocným člověkem, měl by používat jen svůj ručník a jeho talíře umývejte odděleně od ostatního nádobí. Nezapomeňte pravidelně větrat a mýt si ruce teplou vodou a mýdlem.

Několik dalších rad na závěr

  1. Teple se oblékejte, prochladlé tělo je náchylnější k nemocem.
  2. Od nemocných lidí si udržujte odstup alespoň 1 metr.
  3. Nesahejte si rukama na obličej.
  4. Choďte do sauny.
  5. Otužujte se doma.
  6. Dbejte na pestrou stravu a dostatek vitamínů.
  7. Odpočívejte.

Pokud sami pocítíte příznaky chřipky, místo do kanceláře zamiřte k lékaři. Nemoc nepodceňujte, “přechození” tělo velmi oslabí a může mít i trvalé následky.

Úřad KFDA (Korean Food and Drug Administration) registruje tyto prokazatelné účinky ženšenu:

Dlouhodobé užívání korejského ženšenu má pozitivní vliv na centrální nervový systém, játra, žaludek, plíce, oběhový systém i psychiku. Udržuje hladinu cholesterolu v normě, snižuje zvýšenou hladinu cukru v krvi a řeší nedostatek energie.