O ženšenu

Získejte ZDARMA e-knihu o ženšenu

E-book o ženšenu

Samozřejmě, zde je upravený obsah:


Ženšen pravý je známý svou širokou paletou účinných látek. Mezi farmakologicky významné složky patří saponiny, antioxidanty, polysacharidy a peptidy. Výzkum těchto látek započal již v roce 1854, kdy byl izolován první glykosid a pojmenován panaquilon. Významnou složkou jsou také ginsenosidy, označení pro více než 70 různých saponinů izolovaných ze ženšenu. Kromě toho obsahuje ženšen antioxidanty jako maltol, kyselinu salicylovou a kyselinu vanilovou. Z kořene byl izolován kyselý polysacharid ginsan, který má stimulující vliv na imunitní systém.

Účinky ženšenu na lidský organismus jsou komplexní. Studie prokázaly jeho pozitivní účinky na oběhový systém, centrální nervovou soustavu, funkci jater a imunitní systém. Adaptogenní efekt ženšenu pomáhá tělu přizpůsobit se různým stresorům a zlepšuje celkovou odolnost. Dále se uvádí jeho příznivý vliv na sexuální funkce, paměť a koncentraci.

Ženšen je využíván v tradiční medicíně již po staletí. Jeho historie sahá až do dávných časů v Číně, Japonsku a Koreji, kde byl považován za cennou rostlinu s mnoha léčivými účinky. Je znám svou schopností podporovat zdraví a vitalitu, a to jak pro muže, tak pro ženy. Má mnohostranné účinky a je široce využíván jako přírodní lék na různé zdravotní potíže.

Úřad KFDA (Korean Food and Drug Administration) registruje tyto prokazatelné účinky ženšenu:

Dlouhodobé užívání korejského ženšenu má pozitivní vliv na centrální nervový systém, játra, žaludek, plíce, oběhový systém i psychiku. Udržuje hladinu cholesterolu v normě, snižuje zvýšenou hladinu cukru v krvi a řeší nedostatek energie.