Blog – Hrnek čaje denně a akné nemá šanci

Lupínky, černé tečky, zarudlá místa. Jistě jste to také někdy zažili. Pokud tedy nepatříte mezi 15 % šťastlivců, kterým se akné vyhýbá. Co s tím?

Akné alespoň jednou v životě (zejména v pubertě) postihne 85 % lidí, patří proto mezi nejčastější kožní onemocnění. Jako by nestačilo, že nevzhledné pupínky zaútočí téměř na každého, velmi rády se také vrací - akné se totiž řadí mezi chronické problémy.

Problémy vznikají uzavřením vývodů mazových žláz. Sekret, který se v nich hromadí, žlázy poškozuje a vytváří záněty. Poškozená pokožka je pak náchylnější k dalším infekcím způsobeným bakteriemi, kvasinkami a roztoči.

A tak pořád dokola.

3 základní pravidla péče o problematickou pleť

Televize je plná reklam na zázračné přípravky, kamarádky dávají zaručené rady a vy máte pořád dojem, že nic nezabírá. Je totiž dost možné, že nevědomky zanedbáváte úplné základy. Těmi jsou tři pravidla:

 1. Co nejčastěji si myjte ruce.
 2. Nesahejte si na obličej.
 3. Pupínky nevymačkávejte.

Během dne nám na rukách ulpí řada nečistot. Při každém poškrábání na tváři nebo odhrnutí vlasů z čela si pak tyto nečistoty přenášíme na citlivou pleť obličeje. Snažte se proto sahání na obličej omezit.

Absolutním tabu by ze stejného důvodu mělo být vymačkávání pupínků, při kterém si nečistoty zanášíte ještě hlouběji pod kůži.

Kosmetika je stejně důležitá jako strava

Náchylnost k akné se do jisté míry dědí a míru problémů ovlivňuje i hormonální cyklus. Ani tak ale není situace ztracená. Klíčem k úspěchu, nebo alespoň zmírnění potíží, jsou:

 1. Kvalitní péče o pleť. Dermatolog nebo kosmetička vám rádi poradí, jaký čisticí přípravek a krém se hodí právě pro vaši pleť.
 2. Vyvážená strava. Víte, že akné zhoršuje nadměrná konzumace mléka? Pomáhá naopak dostatek ovoce a zeleniny. Důležitý je i dostatečný pitný režim.

Základem je čistá voda, šetřete naopak kofeinem. I ten totiž podporuje tvorbu akné. Kávu proto nahraďte ženšenovým čajem a popíjejte i lopuchový.

Ženšenový čaj má povzbuzující účinky a prokazatelně zlepšuje cirkulaci krve. Čaj z korejského lopuchu zase obsahuje polyacetyleny, které ničí bakterie způsobující akné. Navíc má diuretické vlastnosti a obsahuje velké množství antioxidantů.

6 rad, jak se zbavit akné

Na závěr jsme pro vás sestavili 6 rad. Když se jimi budete řídit, aknózní pleť se brzy stane minulostí.

 1. Používejte kvalitní kosmetiku.
 2. Myjte si často ruce a nesahejte si na obličej.
 3. Vyhýbejte se stresu.
 4. Jezte dostatek ovoce a zeleniny, vyhněte se mléku a kouření.
 5. Kávu nahraďte ženšenovým čajem.
 6. Hodně pijte a 2x denně si dejte šálek lopuchového čaje.

Tip na závěr

Čaj z korejského lopuchu (burdock tea) je vhodný i v případě, že se snažíte zhubnout. Pokud vás zaujal spíše ženšenový čaj, podívejte se, jak poznat kvalitní.

Úřad KFDA (Korean Food and Drug Administration) registruje tyto prokazatelné účinky ženšenu:

Dlouhodobé užívání korejského ženšenu má pozitivní vliv na centrální nervový systém, játra, žaludek, plíce, oběhový systém i psychiku. Udržuje hladinu cholesterolu v normě, snižuje zvýšenou hladinu cukru v krvi a řeší nedostatek energie.