Blog – Antioxidanty. Zjistěte, k čemu jsou dobré a proč o nich všichni mluví

Korejský ženšen jich je plný a lopuch jak by smet. Přestože o antioxidantech každý mluví, málokdo zná jejich skutečný přínos pro lidský organismus.

Kyslík je pro náš organismus nepostradatelný, v podobě volných radikálů mu ale může uškodit. Jen si vzpomeňte na oheň - také je dobrý sluha, ale špatný pán.

Radikály jsou vysoce reaktivní částice, které v těle vznikají přirozeně i v důsledku škodlivých procesů. Právě tato druhá skupina ohrožuje stabilitu organismu a podílí se na vzniku závažných onemocnění jako je:

  • ateroskleróza,
  • rakovina,
  • Alzheimerova choroba.

V současnosti se také zkoumá vliv volných radikálů na stárnutí a zdá se, že antioxidanty tento neblahý jev zpomalují.

Potvrzuje to například studie z roku 2012. Vědci v ní prokázali, že krysy, které dostávaly vodu s přídavkem červeného korejského ženšenu, měly ve stáří vyšší hladinu antioxidantů a menší poškození organismu volnými radikály.

Zdraví z přírody je lepší než to z lékárny

Antioxidanty v tomto případě plní funkci rytíře v zářivé zbroji, který skolí zlého draka ohrožujícího celou vesnici. Zabraňují volným radikálům škodit organismu, a proto jsou zdraví prospěšné.

Dělí se na přirozené (přirozeně se vyskytují v potravinách) a syntetické, které volně v přírodě nenajdete. Antioxidanty ještě nebyly plně prozkoumány, má se však za to, že přírodní mají vyšší účinnost než umělé.

Na přírodní antioxidanty narazíte ve všem, o čem už dávno víte, že je pro vaše tělo dobré - v ovoci, zelenině, luštěninách, oříšcích a bylinkách.

Korejský ženšen je plný nejen antioxidantů

Mezi nejznámější antioxidanty patří:

  • vitamíny A, E, C a B3,
  • karotenoidy,
  • flavonoidy
  • a vybrané kyseliny.

Korejský ženšen obsahuje především kyselinu salicylovou, která je známá díky své účinnosti v boji proti akné. Méně se však ví, že je její aktivní složka příbuzná s tou, kterou najdete v aspirinu.

Ženšen navíc kromě antioxidantů obsahuje i ginsenosidy, které jinde nenajdete. Ve lžičce tekutého extraktu smíchaného s vodou, citronem a medem tak máte dokonalý koktejl plný vitamínů, antioxidantů a dalších zdraví prospěšných látek.

Tip na závěr

Antioxidanty obsahuje zejména pravý korejský ženšen. Nenechte se napálit sibiřskými nebo americkými napodobeninami a při nákupu dejte pozor na 7 důležitých věcí. Červený ženšen vysoké kvality ale pohodlně seženete v našem eshopu.

Úřad KFDA (Korean Food and Drug Administration) registruje tyto prokazatelné účinky ženšenu:

Dlouhodobé užívání korejského ženšenu má pozitivní vliv na centrální nervový systém, játra, žaludek, plíce, oběhový systém i psychiku. Udržuje hladinu cholesterolu v normě, snižuje zvýšenou hladinu cukru v krvi a řeší nedostatek energie.