Žena v laboratoři zkoumá účinky ženšenu.

Obsahuje saponiny a doplňuje čchi. Ženšen spojuje svět západní a východní medicíny

V českých lékárnách na ženšen zatím příliš nenarazíte, to se ale brzy může změnit. Vědci ze západu zkoumají jeho účinky a jejich studie potvrzují jinými slovy fakta, která východní medicína zná už několik tisíciletí.

O makrobiotice jste už nejspíš slyšeli. Nazývá se tak výživový směr, který dělí potraviny podle toho, zda jsou více jin nebo jang. Makrobiotika totiž vychází z taoistického učení o dvou protichůdných, a zároveň doplňujících se, silách, jež jsou součástí každé živé i neživé části vesmíru.

Celé učení je samozřejmě mnohem složitější, v zásadě si ale jin a jang můžeme představit jako noc a den. Zatímco jin zastupuje chlad a hmotu, jang je teplý a plný energie.

Je ženšen jin nebo jang?

Odpověď na tuto otázku není právě snadná, ale nápovědu jste mohli najít už v článku o užívání ženšenu v létě. Velmi totiž záleží na oblasti, odkud ženšen pochází. Zatímco americký ženšen patří mezi jinové potraviny, u korejského převládá energie jang.

„Na západě pěstované rostliny ženšenu mohou být užívány v létě, zatímco korejský ženšen by se měl užívat především v zimě. Zima je studená, patří tedy k jin a potřebujeme něco jang jako protiváhu,“ shrnuje profesor Weimo Zhu, který přednáší kineziologii na universitě v Illinois.

Po jangových potravinách ale sáhněte kdykoli, když máte nedostatek energie, potřebujete posílit imunitu, pociťujete únavu nebo jste ve stresu.

Ženšen posiluje čchi

Východní medicína pracuje s konceptem jin a jang více než 4 000 let a důležitou roli v ní hraje životní energie čchi. Právě tu ženšen posiluje kvůli své údajné schopnosti ukládat v kořenech životní energii země.

S přibývajícími léty nebo v důsledku nemoci životní energii ztrácíme a s ní i energii jang. Potřebujeme ji proto doplňovat a právě s tím korejský červený ženšen pomáhá. Pokud je fermentovaný, mohou ho užívat i lidé se zažívacími problémy.

Východní tradice vs. nové západní výzkumy

Abyste se v nových informacích neztratili, připravili jsme přehlednou tabulku pro snadnou orientaci. Srovnává účinky amerického, čínského a korejského ženšenu podle východní medicíny:

Americký ženšen

Čínský ženšen Korejský ženšen
Malý vliv na čchi Větší vliv na čchi než má americký ženšen Velký vliv na čchi
Chladicí účinky Teplé účinky Teplé až horké účinky
Jinová potravina Téměř neutrální Jangová potravina

Západní medicína je ale zatím stále trochu nedůvěřivá. „Bohužel zatím nevíme jak jin a jang měřit,” komentuje situaci profesor Zhu. Četné výzkumy ale už nyní dokazují, že kvalitní korejský ženšen LAVIVANT prokazatelné účinky na lidské zdraví a je tak jen otázkou času, než si najde cestu i do českých domácích lékárniček.

Napsat komentář