Ženšen na trhu.

8 zajímavostí, které jste určitě nevěděli o ženšenu

Zamysleli jsme se, co jsme vám o ženšenu ještě neřekli. A napadlo nás hned 8 zajímavostí ze všech možných oblastí i koutů světa!

Ženšen užívali sovětští kosmonauti ve vesmíru

Ženšen je natolik silný adaptogen, že ho vědci přibalili do rakety sovětským kosmonautům. Díky němu se astronauti lépe vypořádali se stísněnými prostory i tím, že se ve vesmíru nestřídá noc a den.

Ženšen zvýšil imunitu řidičům jezdícím přes Sibiř

V sovětském Rusku ještě chvíli zůstaneme. Řidiči, kteří jezdili přes drsnou Sibiř, byli průměrně 286 dní v roce nemocní. Vědci proto nechali část těchto řidičů užívat ženšen a výsledek byl neuvěřitelný – nemocnost klesla na pouhých 11 dní.

Už staří Řekové věděli, jak moc je ženšen prospěšný

Botanický název ženšenu je Panax. Toto latinské slovo je odvozeno z řeckého Panakos, které znamená všelék. Ohledně prospěšnosti ženšenu na zdraví tedy měli jasno už staří Řekové.

Čím více se budete s ženšenem hýbat, tím méně budete unavení

Látky obsažené v ženšenu zlepšují přenos minerálů a vitamínů v těle, sportovce ale potěší zejména intenzivní přenos kyslíku. Díky tomu užívání ženšenu zlepšuje výkon plic a naopak snižuje množství kyseliny mléčné ve svalech.

Ženšen si skvěle rozumí s guaranou

Ženšen dodává tělu tolik energie, že většinou nepotřebujete žádné další stimulanty včetně kávy nebo čaje. Dokonce se ani nedoporučují. Přesto existuje stimulant, který se s ženšenem skvěle doplňuje – guarana. Bohužel právě touto látkou někteří výrobci maskují nedostatečné účinky svého ženšenu. Ve složení korejského ženšenu LAVIVANT ale najdete pouze 100% ženšen.

Imperiální trio? Ženšen a dvě houby

Je zdokumentováno, že ženšen znali čínští císaři už před 2 000 lety. Tehdy ženšen společně s houbami Cordyceps a Ganoderma tvořil takzvané imperiální trio a jeho užívání bylo umožněno pouze císaři. Zasloužil si přeci jen to nejlepší.

Těhotným ženám užívajícím ženšen se může narodit velmi chlupaté dítě

Těhotné a kojící ženy by se užívání ženšenu měly vyhnout zejména kvůli jeho stimulačním účinkům a vlivu na zvyšování krevního tlaku. Nepotvrzené zprávy hovoří ale i o tom, že se maminkám po užívání ženšenu v těhotenství narodily chlupaté děti.

Ginsenosidy tvoří přibližně 1-2 % váhy ženšenového kořene

Jak je vidět, je kořen ženšenu léčivých látek doslova plný. Samozřejmě záleží na délce pěstování i místě původu. Nejvíce účinných látek má šestiletý korejský červený ženšen.

Napsat komentář