Detoxikace.

6 rad pro účinnou jarní detoxikaci organismu

Letos jarní očistu organismu rozhodně nevynechejte. Zapomeňte ale na hladovky, drastické procedury i chemické koktejly z lékárny. Místo toho pro vás máme léty prověřené a přírodou posvěcené tipy.

Jarní únava. Právě to je hlavní důvod, proč se pustit do jarní detoxikace. Vědci a lékaři tento typ únavy mnohokrát popsali a jeho původ spojují s přírodními cykly. Kde jinde proto hledat pomoc než zase v přírodě?

Jak funguje jarní únava

Celá příroda v zimě odpočívá a spí. Vlastně skoro celá. Lidé nejenže si nedopřávají zimní odpočinek, ale navíc se stresují kvůli svátkům i konci roku v práci, přejídají se, pijí alkohol a ven se dostanou maximálně na lyže.

Když se pak na jaře zvířata a rostliny probouzí, na lidi doléhá fyzická i duševní únava po náročných měsících. Mezi její příznaky patří zejména:

 • nedostatek energie,
 • sklony k depresím,
 • menší chuť na sex,
 • oslabená imunita,
 • kruhy pod očima.

Velikost únavy závisí pochopitelně na tom, jak jste se ke svému tělu v zimě chovali. Pokud ale únava trvá déle než 6 týdnů, vyhledejte lékaře.

Jarní detox

Těžká strava a nedostatek pohybu v zimních měsících vedou k tomu, že si tělo vytváří tukové zásoby. V těch se pak nejlépe ukládají škodlivé toxiny a odpadní látky. Jarní očista organismu spočívá v tom, že se těchto látek zbavíte. Ideálně i s tukovými zásobami, detoxikaci si ale nepleťte s dietou.

 • Upravte jídelníček

Jednou z příčin jarní únavy je nedostatek vitamínů. Váš jarní jídelníček by proto měl obsahovat zejména čerstvé ovoce, zeleninu a zelené výhonky. Vyzkoušejte špenát z mladých kopřiv, pesto z medvědího česneku nebo jedno jídlo denně nahraďte výživným smoothie.

 • Hodně pijte

Látkovou výměnu v těle podpořte dostatečným příjmem tekutin. Ideální jsou bylinné čaje, jako je ženšenový nebo lopuchový, a čistá voda. Tu můžete vylepšit vymačkanou šťávou z citronu a pár lístky máty. Pokud na pití zapomínáte, nachystejte si hned ráno na viditelné místo džbán s vodou a dbejte na to, aby byl večer prázdný.

 • Hýbejte se na čerstvém vzduchu

Slunečních paprsků si v zimě příliš neužijeme a v těle nám tak klesá hladina vitamínu D. Tento vitamín je přitom zodpovědný za silnou imunitu. Jakmile tedy jarní sluníčko nabere na síle, vyrazte si zaběhat nebo na výlet.

 • Odpočívejte

Spát přes zimu nemůžeme, proto nám nezbývá než si odpočinek rozložit. Během jarní detoxikace si naordinujte pravidelný 8hodinový spánek a pokud budete unavení i přes den, klidně si dopřejte 20minutový šlofík navíc. Při takto krátkém spánku si organismus prokazatelně odpočine, zároveň ale nebudete vstávat rozespalí.

 • Vyčistěte pleť

Pro jarní detox je skvělá sauna. Spolu s potem z těla odplavíte toxiny a navíc si báječně odpočinete. Hned po sauně si dopřejte peeling a zbavte kůži odumřelých buněk. Čištění pleti navíc podpoříte popíjením lopuchového čaje.

 • Načerpejte energii z přírody

Na jarní očistu organismu si vyhraďte alespoň měsíc. Jedině tak bude pozvolná, účinná a skutečně důkladná. Měsíc je zároveň ideální doba na kúru s korejským ženšenem. Právě saponiny, účinné látky ženšenu, pro boj s jarní únavou doporučují i lékaři z centra klinické imunologie v Praze.

Tip na závěr

Pro jarní detox doporučujeme vysoce účinný extrakt z fermentovaného korejského ženšenu. Díky fermentaci totiž lépe vstřebáte saponiny, kterých extrakt obsahuje přes 80 mg/g. Nově si veškeré produkty můžete koupit za body z věrnostního programu.

Napsat komentář