Kořen ženšenu.

4 léčivé kořeny, které zaženou rýmu, depresi i sexuální problémy

Kolik léčivých kořenů dokážete vyjmenovat? Ženšen, zázvor, … dám se poddat. Jestli to máte podobně, je dnešní článek přímo pro vás. Představíme vám 4 léčivé kořeny, jejich účinky a také chvíle, kdy je lepší se jim vyhnout.

Zázvor lékařský

Ze všech léčivých kořenů je ten zázvorový nejdostupnější. Ne že by snad volně rostl na loukách, ale čerstvý najdete za pár korun v každém supermarketu. Nejčastěji se z něj připravuje čaj, který zahání rýmu i chřipku. Může za to látka gingerol, která zároveň odbourává tuk a snižuje cholesterol.

Zázvor má bohužel mnoho vedlejších účinků, takže si ho rozhodně nemůže dopřát každý. Mnoha lidem způsobuje zažívací obtíže, pálení žáhy nebo bušení srdce. Měli by se mu vyhnout také diabetici, děti a lidé užívající léky proti překyselení žaludku, na srdce a snížení krvácení.

Lékořice lysá

Populární pendreky buď milujete, nebo nenávidíte. Než ale lidé přišli na to, že se dá z kořene lékořice vyrobit černá sladkost, připravovali z něj masti a tinktury. Už egyptští faraoni totiž znali jeho léčivé účinky.

Kořen lékořice obsahuje mimo jiné vitamín E, komplex vitamínu B, lecitin, mangan, jód, bróm, zinek a fosfor. Díky obsahu glycirizinu má sladkou chuť, která ale mnoha lidem připadá zatuchlá.

Podobně jako ženšen, posiluje i lékořice imunitu, zmírňuje únavu a lékaři ji doporučují u všech druhů zánětlivých onemocnění. Glycirizin, hlavní složka lékořice, však výrazně zvyšuje krevní tlak a měli by se mu vyhýbat i lidé trpící jaterními obtížemi. Pro dlouhodobou konzumaci je kořen lékořice nevhodný, jelikož působí podobně jako kortikosteroidy a může tak docházet k řídnutí kostí.

Rozchodnice růžová

O nepříliš známé bylině se často mluví jako o zlatém kořenu nebo náhradě ženšenu. Není tak náročná na pěstování a přestože běžně roste na Sibiři, můžete na ni narazit i v Krkonoších. Je ale chráněná, takže její kořeny raději nechte na pokoji.

Rozchodnice má údajně vliv na sexuální funkce u mužů i žen, bojuje proti depresím a léčí nemoci jater. Kvůli výrazné stimulaci mozku (povzbuzuje údajně 6x více než káva) ale může způsobovat nespavost a bolesti hlavy.

Svými vlastnostmi skutečně převyšuje sibiřský ženšen. Korejský červený ženšen LAVIVANT má ale koncentraci saponinů 80 mg na gram extraktu a jeho účinky jsou tedy mnohem lepší.

Korejský ženšen

V našem výčtu léčivých kořenů nesmí chybět korejský ženšen. Ze všech druhů ženšenu je neúčinnější, a to díky zmíněnému vysokému obsahu saponinů. Můžou za něj ideální podmínky k růstu, které ženšen v Koreji má.

Ženšen posiluje imunitu, pomáhá s únavou a ospalostí během dne, dodává energii a prokazatelně zlepšuje potenci. Kromě toho pozitivně ovlivňuje hladinu cholesterolu a snižuje hladinu cukru v krvi. Fermentovaný extrakt je navíc vhodný i pro osoby, které mají problémy se zažíváním.

Užívání ženšenu se proto nedoporučuje jenom dětem, těhotným a kojícím ženám. Pokud trpíte zvýšeným krevním tlakem, poraďte se před začátkem užívání se svým lékařem.

Napsat komentář